Jak dobrać właściwą ramę do obrazu?

 

Jednym z najtrudniejszych testów domowych jest umiejętność właściwego doboru ramy do obrazu. Na tym polu nasza pewność siebie spada do zera. A w konsekwencji nasz ulubiony albo po prostu nowy obraz przeleży na szafie kilka lat, zanim ktoś się zlituje i zrobi to za nas.

Rama do obrazu czy obraz do ramy?

Najważniejsze o czym musimy pamiętaj dobierając ramę, jest to że dodajemy ramę do obrazu a nie odwrotnie. Im lepiej rozumiemy istotę namalowanego dzieła, tym rama będzie lepiej pasować, i to obiektywnie. Zawsze można wykonać pewne ćwiczenie, szkolne, ale jakże skuteczne. Spróbujmy głośno opowiedzieć sobie, co widzimy na obrazie? . Spróbujmy dostrzec wszystkie niuanse, zaczynając od techniki wykonania, podłoża, ilości światła, wiodącego koloru. Im więcej o obrazie wiemy, tym łatwiej podejmiemy decyzję stojąc przez ogromnym wyborem różnokolorowych ram. Warto też zastanowić się, czy obraz wymaga ramy. A może są inne sposoby?

Jak oprawiać obrazy ?

Utarło się, że portret wymaga jej zawsze, rama zamyka przestrzeń obrazu, podkreśla rysy twarzy, zwraca uwagę na oczy. Kolejna przestrzegana zasada jest czysto matematyczna. Im większy obraz tym cieńsza oprawa do obrazu oraz rama, a obrazki małe wymagają szerszego i może nawet bogatszego obramowania. Im obraz starszy, tym bardziej pasuje do niego rama postarzana, w sztuce nowoczesnej warto aby ten ostatni akcent również miał cechy nowoczesności. A jeszcze lepiej, gdy jest ona prawie niewidoczna, obraz musi bronić się sam. Rama obrazu musi wydobyć i podkreślić walory naszego dzieła.

Musi uzupełnić go kolorystycznie , a nie być przeciwwagą. Jeżeli obraz jest ascetyczny, dyskretny, taka powinna być rama. Na więcej możemy sobie pozwolić przy dziele wielowątkowym, bogatym w wyrazie i w detale. Ale tu też warto zachować umiar. Doskonały sprawdzianem dla obrazu jest powiesić go w nowej ramie na ścianie i wejść do pomieszczenia, w którym on wisi. Co widzimy na pierwszy rzut oka; ramę czy obraz? Jeżeli to pierwsze, trzeba natychmiast ją zmienić.W razie wątpliwości warto złożyć wizytę u prawdziwego, doświadczonego ramiarza. Jego wyczucie może okazać się bezcenne.

Odpowiedz